RADY NA CESTU LEVNÉ ZÁJEZDY K MOŘI DOVOLENÁ DLE PŘEDSTAV FIRST A LAST MINUTE BONUS A AKČNÍ ZÁJEZDY, VYSVĚTLIVKY

Slouží k přehlednému ukládání Vašich oblíbených zájezdů, porovnávání cen, zasílání zajímavých zájezdů dle Vašeho výběru na email, a mnoho dalších funkcí. Doporučujeme !
 

VYSVĚTLIVKY

Slovníček pojmů pro cestovatele
Přeprava
Charter    Letecký spoj objednaný cestovní kanceláří pro větší skupiny cestujících. Tyto lety se organizují sezónně.
Seating    Rozmístění cestujících v letadle nebo v autobusu.
Transfer    Místní přeprava osob (většinou autobusová) z letiště v zahraničí do hotelu a zpět. Cestovní kancelář může nabízet také svozy z nástupních míst v ČR na letiště v ČR.
Waiting list    Čekací listina, seznam náhradních cestujících. Přepravce sem zapisuje další zájemce o přepravu v případě plné obsazenosti linky. Pokud se některé z rezervovaných míst před odletem uvolní, bude nabídnuto zapsanému zájemci z waiting listu.
Letištní a bezpečnostní taxy    Povinné příplatky, které jsou součástí základní ceny zájezdu. Jejich výši stanovuje letecká společnost.
Palivový příplatek    Povinný příplatek, je součástí základní ceny zájezdu. Jeho výši ovlivňují ceny ropy a stanovuje ji letecká společnost.
Odletová taxa    Poplatek v místní měně nebo USD nebo EUR. Platí se na odletovém letišti při opuštění navštívené země. Je součástí základní ceny zájezdu.
Vízum    Vstupní poplatek do některých zemí. Jeho vyřízení je možné v ČR před odletem nebo po příletu do destinace.


Služby cestovního ruchu
Voucher    Poukaz na konkrétní zájezd cestovní kanceláře. Cenina, doklad o zaplacení daných služeb předem. Obsahuje popis služeb, jejich rozsah i jména osob, pro které jsou určeny. Poukaz se předkládá obvykle na recepci hotelu nebo poskytovateli služeb v místě určení.
Rooming list    Rozdělení účastníků zájezdu, přehled objednaných typů pokojů včetně jmen.
Booking    Objednávka služeb cestovní kanceláře.
Overbooking    Překnihování služeb. Prodej více letenek nebo pokojů v hotelu, než kolik jich je reálně k dispozici. Jedná se o běžnou praxi v cestovním ruchu. Statisticky se totiž dá určit, jaké procento cestujících se nedostaví k odletu nebo kolik klientů nepřijede do hotelu. O to se pak navyšuje celková prodávaná kapacita. V případě, že službu chtějí čerpat všichni, zajistí přepravce nebo provozovatel náhradu pro klienty, na které se nedostalo.
Services confirmed    Potvrzení objednaných služeb
Prebooked    Objednáno s předstihem
Prepaid    Předplaceno
Baby-cot    Vypůjčení dětské postýlky na vyžádání v hotelu. Některé hotely ji poskytují zdarma, jinde se za tuto službu platí.
Infant    Dítě ve věku do dvou let
Cestovní pojištění    Pojištění osob při cestách na dovolenou do zahraničí i tuzemska. Jeho rozsah si klient sjednává s pojišťovnou. Lze se pojistit například pro případ nemoci, úrazu, ztráty nebo poškození zavazadel či odpovědnosti za škodu na zdraví nebo majetku. Výhodné cestovní pojištění nabízí eTravel ke každému zájezdu.
Cestovní připojištění    Rozšíření cestovního pojištění o další položky. Připojistit se lze například pro sporty nebo pro případ zrušení zájezdu ze zdravotních důvodů nebo nevyužitou dovolenou při hospitalizaci nebo předčasném ukončení zájezdu.
Storno zájezdu    Zrušení zájezdu ze strany zákazníka. Pro případ zrušení zájezdu ze zdravotních důvodů je možné se pojistit. V tomto případě kryje pojištění zpravidla 70-80% nákladů na storno, dle podmínek konkrétní pojišťovny.
Pojištění CK proti úpadku    Povinné pojištění cestovních kanceláří dané zákonem. V případě bankrotu cestovní kanceláře má klient nárok na kompenzaci, případně zajištění návratu z dovolené.
Delegát    Zástupce cestovní kanceláře v místě dovolené. Zastupuje cestovní kancelář v místě pobytu. Zabezpečuje transfer klientů z letiště do hotelu, poskytuje informace, nabízí fakultativní výlety a služby, provází turistické skupiny na výletech atd. Obvykle má na starosti více hotelů nebo ubytovacích objektů a do střediska může dojíždět.
Fakultativní výlet    Zpravidla jednodenní poznávací výlet na zajímavé místo v dané oblasti.
Základní cena zájezdu    Cena na dospělou osobu. Nezahrnuje cestovní pojištění, parkování na letišti nebo další zpoplatněné služby. Za nejmenší cestovatelskou skupinu se považují dvě dospělé osoby. Pokud cestuje jedna dospělá osoba s dítětem, platí se stejná cena, jako by cestovali dva dospělí. V některých případech může mít dítě cenu za dětskou letenku případně i slevu v hotelu/ubytovacím zařízení.


Stravování
Kontinentální servírovaná snídaně    Jednodušší snídaně, podává se slané nebo sladké pečivo, máslo, džem, čaj, káva a/nebo džus.
Rozšířená kontinentální servírovaná snídaně    Rozšířená snídaně, obohacená o světlé či tmavé pečivo, vejce, salám, sýr.
Bufetová snídaně    Samoobslužný systém švédských stolů. Nabízí se slané i sladké pečivo, sýr, různě upravená vejce, salám, máslo, džem, někde také jogurt, cornflakes, teplá kuchyně, ovoce, káva nebo čaj. Úroveň a bohatost bufetu je dána kategorií hotelu.
Polopenze    Snídaně a večeře. Součástí snídaně bývají nápoje, zatímco večeře jsou zpravidla bez nápojů.
Polopenze včetně nápojů    Snídaně a večeře. Součástí večeře je nápoj, většinou 1/4 l vody nebo vína.
Plná penze    Snídaně, obědy a večeře
All inclusive    Plná penze (snídaně, oběd a večeře, zpravidla formou bufetu) rozšířená o dopolední či odpolední občerstvení, vybrané nealkoholické a alkoholické nápoje zpravidla místní výroby podávané během dne. Odpolední káva nebo čaj a pečivo, někdy i zmrzlina pro děti. Rozsah stravy se v jednotlivých hotelech liší a je dán také jeho kategorií.
Ultra all inclusive    Program all inclusive rozšířený o sportovní aktivity, zábavu a další občerstvení.
Servírovaná strava    Stravování s obsluhou, většinou výběr z nabídky několika jídel, případně z jídelního lístku. Obědy ani večeře zpravidla nezahrnují nápoje.
Bufetová strava    Samoobslužný systém švédských stolů. Podle denní doby se takto podávají snídaně, obědy i večeře zahrnující předkrm, hlavní chod i dezert. Nápoje zpravidla nejsou součástí obědů ani večeří.
À la carte    Výběr z jídelního lístku


Ubytování
Extra bed    Přistýlka
Bunk bed    Palanda
Twin bed    Dvě oddělená lůžka
Matrimonial bed, double bed    Manželská postel, dvojlůžko
Single room    Jednolůžkový pokoj. Pokoj s jedním lůžkem případně dvoulůžkový pokoj s jedním neobsazeným lůžkem, většinou bez balkonu.
Double room    Dvoulůžkový pokoj. Pokoj pro dvě osoby s dvěma oddělenými lůžky nebo dvojlůžkem, často s možností přistýlky.
Double room + extra bed    Dvoulůžkový pokoj s přistýlkou
Family room    Rodinný pokoj, větší dvoulůžkový pokoj, kde je možné ubytovat nejméně dvě dospělé osoby a dvě děti.
Apartmán    Pokoj s dvěma pevnými lůžky a oddělená kuchyňka, s možností dalších přistýlek. Případně obývací prostor s vybaveným kuchyňským koutem a rozkládací pohovkou a oddělená ložnice se dvěma lůžky.
Studio    Jedna místnost s pevnými lůžky a s kuchyňským koutem, obvykle s možností přistýlky.
Mezonet    Apartmán umístěný ve dvou patrech.
Suite    Nadstandardní hotelový pokoj typu apartmá bez kuchyňského koutu, zpravidla ji tvoří dvě místnosti.
Bungalov    Samostatná, stavebně oddělená, ubytovací jednotka v obdobném uspořádání a vybavení jako apartmán.
Vodní vila    Stejný typ ubytování jako bungalov/apartmán umístěný na kůlech nad vodní hladinou.
SV    Sea view, výhled na moře
FSV    Full sea view, přímý výhled na moře
SSV    Side sea view, boční výhled na moře
GV    Garden view, výhled do zahrady
IV    Inland view, výhled do vnitrozemí
IMaV.    Marina view, výhled na přístav
Standardní pokoj     Klasický pokoj tvořící většinu ubytovací kapacity hotelu.
Promo pokoj     Levnější varianta klasického pokoje. Bývá umístěný v méně prestižní části hotelu, případně má méně atraktivní výhled či starší nábytek a vybavení.
Úsporný pokoj     Podobně jako u promo pokoje, za příznivější cenu je potřeba počítat se starším nebo nedokonale funkčním zařízením, případně menší velikostí či horším výhledem.
Joker pokoj     O typu pokoje pro vás rozhoduje až recepční na místě podle aktuální obsazenosti hotelu. Může se jednat o nejlepší, ale i o nejméně příznivou variantu.

Informace pro cestovatele

Vytvářím objednávku...